Blue Gym Forum » Fitness zona » Korisni savjeti
 » mišići vrata i bolovi u glavi
Molim Vas da se Registrirate ili Prijavite kako bi vidjeli čitav sadržaj foruma.Hvala!

Autor Tema: mišići vrata i bolovi u glavi  (Posjeta: 1999 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Hrvoje Kampić

• Gost
mišići vrata i bolovi u glavi
« : Ožujak 21, 2013, 08:14:55 prijepodne »
MIšiće vrata možemo podijeliti u prednju,stražnju i bočnu skupinu. Prednji se hvataju za ispod jezičnu kost i pokreću pokrete žvakanja i gutanja,na toj kosti također nam stoji grkljan. Stražnja skupina mišića sudjeluje u pokretu vratne kralješnice. S lateralne strane je jedan mišić dugog naziva,koji nam spušta glavu na rame i rotira ju prema prsnoj kosti.

Kakve veze imaju vratni mišići i nedovoljna informiranost fizioterapeuta s nekim bolovima u glavi??
Stvar je vrlo jednostavna,zapravo, mišići vrata pridržavaju glavu da ne padne na trup. Još od samog porođaja jačanjem te muskulature dijete počinje podizati glavu i stvara vratnu lordozu tako što ojača mišiće vrata. Budući da im je osnovna funkcija cjeloživotno pridržavanje oni imaju jako veliku statičku snagu. statički mišići imaju puno bijelih vlakana. Mišiće možemo podijeliti na statičke ili bijele i dinamičke ili crvene.

Stalnom statičkom kontrakcijom ti mišići pritišću krvne žile u vratu i ne dozvoljavaju dovoljnu količinu kisika u mozgu. Kao posljedica toga dođete kod fizioterapeuta,a on vam daje statičke vježbe istezanja vrata. Npr. držite ruke na čelu gurate glavu naprijed,a rukama je vraćate nazad. I time opet dobivate statičku kontrakciju i boli vas još više sutradan. Na taj problem fizioterapeut je dužan masirati vrat!

Bijela i Crvena mišićna vlakna : Recimo kod životinja npr.svinje,a tako  i kod ljudi postoji ono što zovemo krmenadla, to su mišići uz kralješnicu kod ljudi poznati kao rotatore i multifidij,mišići koji su stalno u pokretu i imaju savršeno crvenu boju. Bijela mišićna vlakna kako kod ljudi tako i kod svinja nalaze se na vratu,baš zbog te statike, Svinjski vrat je puno bjelji, i teže ga je pripremiti kao sirovog, recimo nekakav biftek bi to bio u laičkom govoru. Kad priredite lungić i biftek i stavite na tanjur,prerežete i pogledajte boju. Lungić će biti puno tamniji. Eto :)

danchi

• Blue gym junior
  • *
Odg: mišići vrata i bolovi u glavi
« Odgovori #1 : Ožujak 21, 2013, 03:48:06 poslijepodne »
Možda da ubaciš koju vježbu za bolove u vratu?

Joana

• Novi Član
  • *
« Odgovori #2 : Ožujak 21, 2013, 07:19:14 poslijepodne »
Možda da ubaciš koju vježbu za bolove u vratu?

Dosta toga ti ovisi zašto boli vrat, tako da sad generalizirat i nije neka sreća..
Razlikuju se ježbe za vrat kod bolesnika s osteoporozom-di je bazirano na disanje i lagano razgibavanje, pa imas posebno samo istezanje, pa jačanje muskulature.. pa eto svega..  ;D
No pain, no gain.

danchi

• Blue gym junior
  • *
« Odgovori #3 : Ožujak 21, 2013, 08:42:10 poslijepodne »
Mislila sam na vježbe čisto za istezanje i jačanje vrata,sad za neke teže probleme ako tko ima može se otvoriti nova tema

Hrvoje Kampić

• Gost
« Odgovori #4 : Ožujak 21, 2013, 09:56:25 poslijepodne »
naravno da se razlikuje od bolesti do bolesti svaka situacija,ali naravno, govorim o ovom slučaju koji sam naveo, kažu nekad ne moraš biti u pravu ali je bitno dobro potkrijepiti svoje stajalište :)

miso

• Blue gym junior
  • *
« Odgovori #5 : Ožujak 26, 2013, 11:39:17 prijepodne »
Evo videic o jacanju vratnih misica, imate ih osta po netu, nadam se da sam pomogao :)

Beba123

• Blue gym junior
  • *
« Odgovori #6 : Travanj 05, 2013, 07:26:30 poslijepodne »
Mene zanima što uraditi kada nas blokira vratni mišić. Često se probudim s ukočenim vratnim mišićem. Tada je najgore bolovi, ne može se glava okrenuti. Jel mi možete dati neki savjet ili vježbe istezanja.

Hrvoje Kampić

• Gost
« Odgovori #7 : Travanj 05, 2013, 10:42:01 poslijepodne »
može ti biti uklještenje živca,može biti grčenje mišića,razlika je velika,ne znam o tome previše...  a na vratu imaš jako puno mišića....tako da koji te boli.... vježbe istezanja imaš,ali mogu biti kontraproduktivne

Beba123

• Blue gym junior
  • *
« Odgovori #8 : Travanj 06, 2013, 11:37:41 prijepodne »
može ti biti uklještenje živca,može biti grčenje mišića,razlika je velika,ne znam o tome previše...  a na vratu imaš jako puno mišića....tako da koji te boli.... vježbe istezanja imaš,ali mogu biti kontraproduktivne

Najčešće se desi poslje spavanja. Probudim se s pokočenim vratom u jednu stranu. Sugerirali su mi vježbe istezanja zbog bržeg oporavka.

Hrvoje Kampić

• Gost
« Odgovori #9 : Travanj 07, 2013, 12:44:16 prijepodne »
ne bih preporučio, ono što ti ja preporučujem je da makneš ruku koja ti je ispod jastuka ili glave,legneš na leđa,radi lakšeg disanja...

Beba123

• Blue gym junior
  • *
« Odgovori #10 : Travanj 07, 2013, 01:12:08 poslijepodne »
ne bih preporučio, ono što ti ja preporučujem je da makneš ruku koja ti je ispod jastuka ili glave,legneš na leđa,radi lakšeg disanja...

Hvala na savjetu. :)

Hrvoje Kampić

• Gost
« Odgovori #11 : Travanj 07, 2013, 01:34:37 poslijepodne »
ma samo pitaj :)

Beba123

• Blue gym junior
  • *
« Odgovori #12 : Travanj 07, 2013, 02:48:46 poslijepodne »
ma samo pitaj :)

Ok. Otvoriti ću temu što me bude zanimalo.

Hrvoje Kampić

• Gost
« Odgovori #13 : Travanj 07, 2013, 03:02:47 poslijepodne »
pa bio bi i red više da netko otvori temu, samo se na komentarima skupljaju postovi : ))

Beba123

• Blue gym junior
  • *
« Odgovori #14 : Travanj 08, 2013, 11:25:03 prijepodne »
pa bio bi i red više da netko otvori temu, samo se na komentarima skupljaju postovi : ))

Pa ovo je forum, svtko može pisati i otvarati što želi, samo treba paziti na pravila, a ovdje nisu navedena. :)

Estalia by Smf Personal